Cwiczenie 6

Modelowanie molekularne. Analiza budowy przestrzennej bialka (papainy) przy uzyciu grafiki molekularnej

 

CEL CWICZENIA

1) Zapoznanie sie z mozliwosciami jakie daje wspolczesna technika komputerowa (wysokiej klasy sprzet komputerowy, grafika komputerowa, oprogramowanie) na przykladzie programu ‘O’.

2) Zapoznanie sie z budowa PAPAINY.

 

PAPAINA to bialko enzymatyczne hydrolizujace wiazania peptydowe (tj. rozcinajace inne bialka). Bialko to zostalo wyizolowane z mleczka kauczukowego owocow papai, a jego strukture rozwiazano w 1968 roku (J.K. Jansonius, J. Drenth) z bardzo wysoka rozdzielczoscia 1.65 Angstrema. Lancuch PAPAINY zbudowany jest z 212 reszt aminokwasowych i tworzy dwie domeny (pierwsza to reszty 1-18 i 112-207, druga to pozostala czesc lancucha aminokwasowego), miedzy ktorymi znajduje sie miejsce aktywne. Reszty aminokwasowe wchodzace w sklad triady katalitycznej to Cys25, His159 i Asn175.

 

Wspolrzedne atomow PAPAINY, ktore sa potrzebne do wykonania cwiczenia, pochodza z Banku Danych Bialkowych (Protein Data Bank, PDB). Jest to komputerowe archiwum makromolekul. Dane z PDB zawieraja bibliografie, sekwencje aminokwasowa, informacje o strukturze drugorzedowej oraz, przede wszystkim, wspolrzedne atomow.

 

Struktura drugorzedowa opisuje wzajemne przestrzenne ulozenie reszt aminokwasowych, sasiadujacych ze soba w sekwencji liniowej. W strukturach drugorzedowych (helisa alfa, lancuch beta ) kolejne aminokwasy ulozone sa wedlug charakterystycznego, powtarzajacego sie motywu geometrycznego oraz posiadaja charakterystyczny i powtarzajacy sie uklad donorow i akceptorow wiazan wodorowych.

 

Uwagi dotyczace ponizszego opisu.

1. Wszystkie komendy, ktore nalezy wpisac, podane sa w kolorze czerwonym.

2. Teksty pisane wieksza czcionka stanowia informacje , ktore uzyskuje sie na monitorze.

 

URUCHOMIENIE PROGRAMU

(login, password, desktop, unix shell)

Zamiast nazwy programu “unix”, w zaleznosci od komputera pojawi sie jego nazwa:

         leucine1%, valine1%, glycine1% 

Program 'O' uruchomimy z valiny lub glicyny, zatem osoby pracujace na leucynie musza sie polaczyc (np. z valina).

         leucine1% telnet valine (odpowiedziec jak zwykle na pytania zadawane przez komputer) 

Za pomoca komendy cd (change directory) przejdz do swojego roboczego katalogu a nastepnie do katalogu "o", w ktorym wykonujesz cwiczenie.

Komenda ls (list) umozliwia sprawdzenie czy masz potrzebny plik 9pap.pdb. Jesli nie, musisz go zdobyc kopiujac od innych studentow lub prowadzacego cwiczenia (jak to zrobic?).

            valine1% ls

Komenda more 9pap.pdb pozwoli Tobie sprawdzic, czy wspolrzedne rzeczywiscie sa tam zapisane. (9pap to kod jednej ze struktur PAPAINY znajdujacych sie w PDB).

         valine2% more 9pap.pdb

Po sprawdzeniu zawartosci zbioru uruchom program ‘O’ wpisujac komende o.

         valine1% > o

W naszym oknie (Terminal window) ukaze sie kilka informacji o programie ‘O’. Nastepnie ukaza sie pytania:

O> Define an O file (terminate with blank): papaina.o

         O> Define an O file (terminate with blank):  [enter]

            ………………………………………………………………………….

O> Do you want to use the display [Yes]: [enter]

Obok okna tekstowego ukazuje sie okno graficzne (graphic window), w ktorym najprawdopodobniej nic sie nie ukazalo oprocz wiersza z roznymi opcjami u gory okna ). Wybierz z nich opcje menus a dalej user menu. Najezdzajac mysza na kwadracik w lewym, gornym rogu możesz uzyskac caly zestaw potrzebnych w cwiczeniu komend. Ustaw je w takim miejscu aby było Tobie najwygodniej.

Nastepnie musisz wczytac wspolrzedne PAPAINY i sekwencje do bazy danych programu ‘O’.

          s_a_i

        Sam> Name of input file : 9pap.pdb

        Sam> O associate molecule name : 9pap

Ukazuja sie informacje o liczbie atomow i reszt aminokwasowych w czasteczce.

Jak na razie czasteczka zostala umieszczona w bazie programu 'O', teraz trzeba ja zwizualizować.  

 

TWORZENIE OBRAZU CZASTECZKI PAPAINY

W oknie tekstowym (lub graficznym) musisz zdefiniowac, o ktora czasteczke chodzi (nie zapomnij o tym, aby kursor znajdowal sie w tym oknie, z ktorego chcesz korzystac).

         mol 9pap  

Komenda mol pochodzi od molecule_name, 9pap to nazwa czasteczki, jaka nadales przed chwila wczytanej strukturze.

Teraz musisz stworzyc i nazwac obiekt:

         obj nazwa  

Obj od object, zamiast “nazwa” wpisz dowolna nazwe, np. pap. Nastepnie musisz zdecydowac jak Twoj obiekt ma wygladac. Czy ma to byc tylko lancuch glowny czasteczki bialka z polaczonymi atomami C-alfa czy maja byc widoczne reszty aminokwasowe, czy tez ma byc widoczny tylko fragment lancucha. W naszym wypadku chcemy pokazac caly lancuch glowny zaznaczony atomami C-alfa

          ca (enter)

        mol> ca zone [all molecule]: [enter]

Program zapytal czy ma byc narysowany caly lancuch? Potwierdz.

Teraz musisz zakonczyc operacje wpisujac end.

         end

W oknie graficznym w menus/object ukazala sie nazwa Twojego obiektu z dopiskiem on czyli „wlaczony” (jeśli jest off znaczy to, ze obiekt jest wylaczony i wystarczy najechac na nazwe obiektu i nacisnac lewym klawiszem myszy).

Jesli miales szczescie, to pojawil sie obraz Twojego obiektu. Jesli szczescia nie miales, musisz sprowadzic obraz „sila” do okna graficznego. Uzywajac komendy centrowania mozesz sprowadzic wybrany atom czasteczki na srodek okna graficznego.

Centrowanie w punkcie ciezkosci czasteczki.

ce_zo 9pap 1 212

Centrowanie na dowolnym atomie (np. atom nr 10).

ce_at 9pap 10

Po wykonaniu jednej z nich, w oknie graficznym pojawi sie czasteczka (jednokolorowa).

Mozna ja obracac, powiekszac, pomniejszac. Osoby korzystajace z valiny moga uzywac osmiu pokretel (sprawdzcie sami, jak dzialaja). Siedzacy przy leucynie i glicynie musza posluzyc sie mysza:

         prawy klawisz - obrot xyz

         prawy klawisz + shift - przesuniecie wzdluz x i y

         prawy klawisz + shift + srodkowy klawisz - przesuniecie wzdluz z

         prawy klawisz + srodkowy klawisz - powiekszanie/pomniejszanie

         prawy klawisz + lewy klawisz - grubosc warstwy 

Można tez wybrac z menus opcje fake dials (sprawdz sam jak to dziala albo zapytaj prowadzacego).

 

ANALIZA STRUKTURY DRUGORZEDOWEJ

Komenda yasspa sluzy do wyszukiwania w czasteczce fragmentow o specyficznej strukturze drugorzedowej (helisy, lancuchy beta ).

         yasspa

        Util>......

        Util>......

        Util>...... (informacje o liczbie reszt tworzacych helisy)

        yasspa 9pap beta 0.8

        Util>.....

        Util>..... (informacje o liczbie reszt tworzacych lancuchy beta )

Komputer juz wie ktore rejony PAPAINY to helisy, a ktore lancuchy beta . Ty nie wiesz. Co zatem zrobic, aby sie dowiedziec? Pokoloruj helisy na czerwono, lancuchy beta na zielono, a reszte na bialo.

Tworzymy obiekt z zaznaczonymi na kolorowo strukturami drugorzedowymi.

         mol 9pap pai_zon ; ; white

        pai_prop res_2ry = beta green

        pai_prop res_2ry = alpha red

        obj yasspa ca ; end 

W menus/object masz juz trzy obiekty. Uaktywnij tylko yasspa (klikniecie mysza na nazwy pozostalych obiektow powoduje ich wygaszenie). Teraz znajdz najdluzsza helise mierzac dlugosc za pomoca komendy (w menu) distance_define przez klikniecie na nia oraz na dwa atomy, miedzy ktorymi mierzymy odleglosc. (Aby usunac zbedne czerwone napisy z rysunku, nalezy uruchomic komende Clear_ID oraz Trig_reset).

Wybierz najdluzsza helise i obroc nia w taki sposob, aby jej os glowna byla prostopadla do plaszczyzny ekranu. Pamietaj, helisa powinna byc tak zorientowana, aby atom C-alfa o nizszym numerze byl blizej Ciebie, a atom C-alfa konczacy helise-dalej. Numery reszt sprawdzamy, jak juz na pewno zauwazyles, przez klikniecie odpowiedniego atomu. Zauwaz, ze u gory okna graficznego ukazaly sie jego wspolrzedne.

 

         Kilka informacji na temat helis.

 

Typ helisy

Liczba reszt aminokwasowych na zwoj

Liczba atomow w pierscieniu zamknietym przez wiazanie wodorowe

Oznaczenie

alfa

3.6

13

3.613

pi

4.4

16

4.416

 

3.0

10

3.010

 

Sprawdz z jaka helisa masz do czynienia liczac ile reszt aminokwasowych (wiazan C-alfa C-alfa ) przypada na jeden skret. Wykonaj to dla kilku helis.

        

KATY TORSYJNE

Charakterystyczna cecha lancuchow polipeptydowych sa katy torsyjne Phi i Psi

Wartosci tych katow sa charakterystyczne dla struktur drugorzedowych i odpowiadaja uprzywilejowanym obszarom wykresu Ramachandrana.

Indyjski naukowiec Ramachandran obliczyl wielkosc energii czasteczki dla roznych kombinacji katow psi i phi dla prostego dipeptydu alanyloalaniny (AA). Stwierdzil, ze tylko dla niektorych par katow torsyjnych phi i psi z przedzialu od -180 do 180° energia jest wystarczajaco niska, aby taka struktura mogla istniec. Pozostale konformacje sa niedozwolone.

Zadanie polega na zbadaniu, do jakich obszarow wykresu Ramachandrana naleza grupy peptydowe w znalezionych przez Ciebie elementach struktury drugorzedowej PAPAINY.

Postepowanie:

         Najpierw analizujesz helisy. Wybierz z menu komende PhiPsi i kliknij na atom C-alfa w helisie. W lewym gornym rogu (druga linia ) ukazuja sie wartosci tych katow torsyjnych. Zanotuj te wartosci dla kilku reszt w helisie. Podobnie postepujesz z lancuchami beta. Teraz na papierze milimetrowym narysuj uklad wspolrzednych (Phi to os pozioma, -180 do 180; Psi to os pionowa, -180 do 180) i zaznacz w nim punkty odpowiadajace parom katow znalezionym w strukturze.

Jakie wnioski mozesz wyciagnac z tego wykresu co do sredniej wartosci katow torsyjnych dla helis i arkuszy beta.

 MODELOWANIE PAPAINY

Jednym z etapow w badaniach strukturalnych makroczasteczek jest modelowanie molekularne. Polega ono na takim manipulowaniu polozeniami lancuchow glownych i bocznych modelu (zmiana katow torsyjnych) aby mozliwie najwierniej odtworzony zostal rzeczywisty obraz czasteczki. Sluza do tego mapy gestosci elektronowej liczone na podstawie czynnikow struktury naszego modelu (fc) i danych eksperymentalnych (fo) i wyswietlane w programie 'O'. Najczesciej korzysta się z mapy 2fo-fc (kolor niebieski) i mapy roznicowej fo-fc (kolor czerwony i zielony). Mapa roznicowa wskazuje nam gdzie w modelu wystepuja bledy, które nalezy poprawic. Jesli jakis lancuch boczny modelu przyjmuje inna konformacje niż w rzeczywistej strukturze uwidoczni sie to na mapie obecnoscia mapy ujemnej (czerwonej) tam gdzie "cos" jest a nie powinno byc; i mapy dodatniej (zielonej) tam gdzie powinno "cos" byc a tego nie ma. Ujemna gestosc elektronowa (czerwona) wystapi zatem w przypadku nadmiaru elektronow a dodatnia (zielona) w przypadku niedoboru elektronow. Dwa ponizsze przyklady ilustruja to zjawisko. Na rysunku A lancuch boczny przyjmuje zla konformacje (obecnosc roznicowej gestosci elektronowej). Zmiana katow torsyjnych lancucha bocznego pozwolila nadac mu prawidlowa (rzeczywista) orientacje (rysunek B).

Zadanie polega na przemodelowanie fragmentu lancucha miedzy resztami 17 i 19 oraz czasteczek wody 301 i 302. Sluza do tego komendy z menu:

tor_res - zmieniajaca katy torsyjne lancucha glownego (phi i psi) oraz lancucha bocznego (chi1, chi2, chi3 ...)

move_atom - umozliwiajaca przesuwanie atomu w dowolnym kierunku (uzywana w przypadku czasteczek wody)

fm_file – sluzace do wczytywania map gestosci elektronowej 2fofc i fofc do programu O

Pierwsza rzecza, która nalezy zrobic jest utworzenie czasteczki z widocznymi wszystkimi atomami. Wprawdzie wiesz juz jak to zrobic ale wole przypomniec.

mol 9pap obj nazwa zo

mol> zo zone [all molecule]: [enter]

end

Wygas wszystkie zbedne obiekty pozostawiajac jedynie ten ostatni.

Najlatwiej zaczac od wody. Nalezy zatem wycentrowac czasteczke na atomie tlenu wody 301. Jak to zrobic?

         ce_at nazwa 301 O1

Teraz wczytaj mapy gestosci elektronowej. W oknie tekstowym wpisz komende:

         fm_file

Fm> File name? []: ../../2fofc.map
        Fm> Name of this map? [Q1]: [enter]

W tym momencie pojawia sie kilka informacji na temat wczytanej mapy. Podobnie postepujemy z nastepna mapa - fofc.map znajdujaca się w Twoim katalogu. Zapamietujemy ja jako Q2 i Q3 (trzeba zatem wczytac ja dwa razy). Pod opcja Density mozna teraz znalezc wczytane mapy Q1, Q2, Q3. „Wyciagnij” je (lewy kwadracik) i ustaw parametry w nastepujacy sposob:

Mapa Q1 level=1.2, kolor niebieski (mapa 2fofc)

Mapa Q2 level=-3.0, kolor czerwony (ujemna mapa fofc)

Mapa Q3 level=3.0, kolor zielony (dodatnia mapa fofc)

 Za pomoca komendy move_atom przesun atom tlenu w to miejsce, ktore wydaje sie Tobie najodpowiedniejsze (to, ktore sugeruje mapa roznicowa). Nowa pozycje wody potwierdz komenda YES lub cofnij operacje komenda NO.

Podobnie postepujemy w przypadku lancuchow bocznych reszt 17-19. Wycentruj najpierw na reszcie 17, wybierz opcje tor_res i do dziela. W lewym dolnym rogu okna graficznego ukazala sie informacja, ktore pokretlo odpowiada jakiemu katowi torsyjnemu. Uzytkownicy leucyny i glicyny musza poradzic sobie inaczej (fake dials z opcji menus). Katow torsyjnych lancucha glownego phi i psi lepiej nie zmieniaj. Zajmij sie tylko lancuchem bocznym (chi1, chi2 ...) Jeśli nie wszystkimi katami mozesz ruszac sprawdz jak dziala komenda dial_prev i dial_next. Jeśsli uznasz, ze lancuch boczny ma juz prawidlowa orientacje potwierdz to komenda YES. Kiedy zakonczysz modelowanie wszystkich trzech reszt zapisz zmiany komenda save.

MOSTKI DWUSIARCZKOWE

Mostek dwusiarczkowy, to polaczenie kowalencyjne (S-S) pomiedzy dwiema, zwykle odleglymi w sekwencji resztami cysteinowymi (Cysteina, Cys, posiada w lancuchu bocznym grupe tiolowa -S-H). Mostki dwusiarczkowe to jedyne przypadki zaklocenia, poprzez rozwidlenie, absolutnie liniowej struktury kowalencyjnej, jaka posiada lancuch bialkowy.

A teraz sprawdz, czy wystepuja mostki dwusiarczkowe (Cys-S-S-Cys) w PAPAINIE. Narysuj obiekt s-s z zielonymi resztami cysteiny. Po utworzeniu obiektu za pomoca komendy distance_define zmierz odleglosci miedzy najblizszymi atomami siarki z zielonych cystein (ostatni atom w zielonym lancuchu oznaczony SG).

         mol 9pap pai_zon ; ; white

        pain_cas

        Paint>.....

        Paint> Property [atom_z]: residue_type

        Paint> How many cases [1] :1

        Paint> Enter property values [1 2 3] : Paint> Property value 1 : Cys

        Paint> Enter 1 colour name? : Paint> Colour [white]: green

        obj s-s zo ; end 

Jak myslisz, czy otrzymane odleglosci mozna uznac za mostki dwusiarczkowe? Jaka powinna byc odleglosc miedzy atomami siarki aby uznac ja za mostek?

 

NA ZAKONCZENIE COS MILEGO

Uszykuj w oknie graficznym miejsce na cos specjalnego (wygas poprzednie obrazy widoczne w oknie graficznym). W oknie tekstowym wpisz komende sketch_auto:

         sketch_auto (kilka razy enter) 

Poczekaj chwile, az ukaze sie rysunek. Zadanie dodatkowe: wyszukaj na tym wspanialym obrazku rownolegle i antyrownolegle arkusze beta.

Jesli chcesz zakonczyc, wpisz komende stop lub kliknij na nia w menu. Program zapamieta automatycznie Twoje rysunki i menu.

                                                                          

KONIEC

 

Na podstawie "O for Morons" Gerarda J. Kleywegta opracowal Robert Janowski