Węgry, Włochy, Niemcy
Wyprawa na Sycylię - Lipiec 1999

Zdjęcia VII Zdjęcia zabytków    MAPA     Zdjęcia zabytków Zdjęcia IX
Wenecja
Pałac Dożów

Pałac dożów był jednym z najważniejszych miejsc w Wenecji. Mieściły się tutaj wszystkie najważniejsze organy władzy w mieście. Pałac dożów został wybudowany w IX wieku, był jednak wielokrotnie przebudowywany. Układ architektoniczny budowli pochodzi z roku 1172 - z przebudowy dla doży Sebastiano Zani. W 1340 roku został do niego dobudowany gmach Wielkiej Rady. Główne wejście do pałacu - Porta della Carta jest jednym z najwspanialszych dzieł gotyckich w mieście ( obecnie niewidoczna dla turystów - w renowacji). Wnętrze pałacu było wielokrotnie niszczone przez pożary. Przy budowie, przebudowach czy rekonstrukcjach brali udział tacy artyści jak: Jacobell i Pier Paol Dalle Masegna, Guariento z Padwy, Giovanni i Bartolomeo Bon, Antoni Rizz, Pieter Salarii, Antoni da Ponte. Pałac składa się z wielu części, wielu przepięknych sal które koniecznie trzeba zobaczyć. Na zwiedzanie pałacu należy przeznaczyć około 4-5 godzin.

Most Westchnień

Ten malutki most nad Kanałem Pałacowym należy do najbardziej znanych zabytków miasta. Sławę zawdzięcza on XIX- wiecznym pisarzom. Był to most westchnień skazańców, prowadzonych tędy z sali rozpraw do cel w Prigioni Nuove - więzieniu. Budynek więzienia został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku.

Autorem projektu mostu był Antonio Contino, a most został ukończony w 1602 roku. Aby obejrzeć most od środka należy udać się na zwiedzanie Pałacu Dożów, w czasie którego przechodzi się również do więzienia. Najwięcej turystów ogląda jednak most z Ponte della Paglia, od strony molo.

Zdjęcia VII Zdjęcia zabytków    MAPA     Zdjęcia zabytków Zdjęcia IX

Strona główna Strona główna

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć