Słowacja
Maj 2001

Zdjęcia VI Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia VIII

Zvolen

Podczas wycieczki do Bańskiej Szczawnicy zatrzymaliśmy się w Zvoleniu. Jest to jedno z najstarszych miast Słowacji, a jago głównymi atrakcjami są: górujący nad miastem zamek i pociąg pancerny z czasów drugiej wojny światowej. W Zvoleniu zatrzymaliśmy się na około dwie godziny, a większą część czasu spędziliśmy w nawiedzonej herbaciarni na zamku. Największą frajdę miał Kubuś który bawił się poduszkami, niestety ani kolor ani smak herbat które piliśmy nie różnił się od wody.

Ten narodowy pomnik kultury który dominuje nad miastem został zbudowany przez Ludwika Wielkiego (Węgierskiego) w ostatnim kwartale XIV wieku w latach 1370-1382. Pierwotnie zamek był wybudowany w stylu gotyckim na podobieństwo zamków włoskich. Zamek jest założony na planie podłużnym regularnym, z czteroma skrzydłami zbudowanymi wokół dziedzińca. Główne wejście znajduje się w północnej części skierowanej w stronę miasta. W południowo zachodnim rogu dziedzińca znajduje się studnia. We wschodnim skrzydle znajduje się piętrowa kaplica, do której wejście ozdobione jest gotyckim portalem.

Pierwsza większa przebudowa zamku miała miejsce w latach 1491-1510 na polecenie ówczesnego właściciela Jana Thurzo. Równolegle z przebudową w stylu późnogotyckim zostały zbudowane cztery okrągłe bastiony. W 1548 zamek był przebudowywany w stylu renesansowym. Zamek został podniesiony o jedno piętro i została dodana mała wieża narożna jak również blanki i przybudówki na dachu. W tym czasie zamek został pokryty dekoracją sgrafitową, która przykryła pierwotną gotycką dekorację. Od 1626 roku zamek należał do rodziny Esterhazy. Został odnowiony w XVII wieku a w XVIII wieku połączono bramę wjazdową z północnym skrzydłem zamku. Ponowne odrestaurowanie zamku nastąpiło w latach 1956-69.

Zdjęcia VI Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia VIII

Strona główna Strona główna