Słowacja
Maj 2001

Zdjęcia V Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia VII

Likava

Na wzgórzu na północ Ruzomberka znajdują sie ruiny potężnego zamku. Zamek jest zabezpieczony, a można się do niego dostać przez tunel wydrążony w skale. Z zamku roztacza się przepiękny widok na okolice.

Zamek stoi na stromej wapiennej skale. Jest jednym z najmłodszych zamków liptowskich i został zbudowany około połowy XIV wieku, w celu uzupełnienia systemu zamków obronnych. Zamek był dobrem królewskim, w 1406 roku Zygmunt przekazał zamek żupanowi liptowskiemu Mikulasovi Garovi. W roku 1431 zamek został zajęty przez husytów, którzy użytkowali go przez 3 lata. Od 1435 roku zamkiem władali Hunyady którzy rozbudowali zamek dobudowując dolny zamek. Kolejnymi właścicielami byli Zapolscy, od 1533 roku Ludovit Perky. W tym okresie zamek został przebudowany w stylu renesansowym.

Mury obwodowe jak również baszty powstały w czasie przebudowy w XVII wieku. W roku 1670 zamek został zdobyty przez wojska cesarskie. W zamku znajdowały się koszary wojskowe. W 1707 w czasie powstania zamek częściowo rozebrano i od tego czasu zamek pozostaje w ruinie.

Zdjęcia V Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia VII

Strona główna Strona główna