Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Niemcy

Lipiec 1998

Zdjęcia IV Zdjęcia zabytków      MAPAMAPKA        Zdjęcia zabytków Zdjęcia VI

Salamanka

W starożytnościbyła to osada iberyjskich Wettonów. 217 p.n.e. zdobyta przez Kartagińczyków pod dowództwem Hannibala. Po II wojnie punickiej (218-201) przeszła we władanie Rzymian. Po upadku cesarstwa rzymskiego zajęta przez Gotów. W VIII w. zdobyta przez Arabów, odzyskana w 1085 przez Alfonsa VI kastylijskiego. Od XII w. siedziba biskupstwa. W XIII i XIV w. duży ośrodek naukowy i handlowy. 1218 Alfons IX założył tu uniwersytet. W czasach nowożytnych upadek znaczenia. 1808-1813 zajęta przez wojska francuskie. Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) główna kwatera generała F. Franco.

Widok na Salamankę - w oddali katedry

Katedry Nueva i Vieja

W Salamance znajdują się dwie katedry: jedna gotycka, druga romańską. Jedna była budowana obok drugiej i stanowią jakby jedną bryłę wtłoczoną w wąskie uliczki starej części miasta. Budowę Catedral Nueva rozpoczęto w roku 1512, w ostatnim okresie rozwoju architektury gotyku, by w ten sposób podkreślić prestiżową pozycję Salamanki. Zbudowano ją w niewielkiej odległości od uniwersytetu, by służyła jako podpora starej katedry grożącej zawaleniem. Główna fasada w stylu gotyckim i plateresco pochodzi z tego samego okresu co fasada uniwersytetu i jest równie bogato zdobiona. Ze względów finansowych budowa trwała dwa stulecia, dlatego katedra odzwierciedla wiele stylów w tym renesans i barok. Wieża wzorowana jest na katedrze w Toledo.

Portal katedry Nueva

Romańska Catedral Vieja pozostaje w cieniu swojej sąsiadki. Najciekawszym elementem jest masywne retablo Nicolasa Florentino. Nad 53 obrazami przedstawiającymi życie Dziewicy Maryi oraz Chrystusa widnieje apokaliptyczna wizja Sądu ostatecznego. Trzynastowieczny fresk o tej samej tematyce ukryty jest w Capilla de San Martin na tyłach budowli. Charakterystyczna kopuła katedry, media naranja, ukształtowana jak cząstki pomarańczy, wywodzi się ze wzorów bizantyjskich.

Na południu miasta mieści się najstarszy zabytek Salamanki, most rzymski długości 400 metrów.

Most rzymski


Zdjęcia IV Zdjęcia zabytków      MAPAMAPKA        Zdjęcia zabytków Zdjęcia VI

Strona główna Strona główna