Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Niemcy

Lipiec 1998

Zdjęcia XIX Zdjęcia zabytków      MAPAMAPKA        Zdjęcia zabytków Zdjęcia XXI

Lizbona - Belem

Belem jest częścią Lizbony. W 1497 roku stąd do Indii wypłynął Vasco da Gama, tutaj też był on witany po powrocie przez króla Manuela I. Wkrótce po jego powrocie, dla upamiętnienia odkrycia drogi morskiej do Indii wzniesiny został klasztor Hieronimitów.

Klasztor Hieronimitów

Ta wspaniała świątynia już od chwili powstania był najznakomienitszą budowlą w Lizbonie. Budowa klasztoru przypada na okres 1502-1551. Architektura klasztoru to chyba najwspanialszy przykłas stylu manuelińskiego.

Klasztor Hieronimitów

Klasztor przypomina podobne budowle w Tomar i Batalaha, ma nieco mniej egzotycznych ozdób, co wcale nie umniejsza splendoru kształtów. Najważniejszą rolę w nadaniu klasztoru podziwianego przez wszystkich kształtu odegrali dwaj budowniczowie: Diogo de Boitaca i hiszpański architekt Joao de Castilho, nadzorca budowy od 1517 roku, który zaprojektował główne wejście do kościoła. O harmonii i oryginalności architektury kościoła decydują jednak w głównej mierze charakterystyczne cechy stylu manuelińskiego , czyli zaokrąglone formy i zdobiące okna motywy naturalistyczne.

Krużganki klasztoru Hieronimitów

Klasztor Hieronimitów uchodzi za jeden z najwspanialszych wytworów gotyku europejskiego. Do typowo gotyckich murów Castilho dodał renesansowe zdobienia kolumn; renesansowa jest też półkolista apsyda, dobudowana wokół ołtarza w 1572 roku.

Piękna i bestia

W jej tyle znajduje się przejście na sklepiony i przepięknie zdobiony krużganek. Tak jak i cały kościół charakteryzuje go harmonia pomiędzy gotyckimi formami przestrzennymi a renesansowymi sklepieniami.

Pomnik odkryć

Zbudowany w 1960 roku pomnik jest wielką monumentalną bryłą. Został on ufundowany w 500 rocznicę śmierci Henryka Żeglarza. Twórcy nadali pomnikowi kształt okrętu - na jego dziobie stoi Henryk Żeglarz z modelem karaweli w jednej ręce i mapą świata w drugiej. Obok Henryka widać Camoesa i innych portugalskich bohaterów.

Pomnik Henryka Żeglarza

Wieża Torre de Belem

Jedna z najbardziej charakterystycznych budowli Portugalii, wyróżniająca się przepychem form i niezliczoną ilością wieżyczek. Powstała ona w ostatnich latach panowania Manuela I w latach 1515-1520. Autorem projektu był Francisco de Arruda, który pracował wcześniej przy portugalskich fortyfikacjach w Maroku. Zdobienia cechują dwa charakterystyczne dla tego okresu motywy: przedstawiająca kulę ziemską rozeta oraz krzyż templariuszy, którzy odegrali ważną rolę w portugalskich podbojach.


Zdjęcia XIX Zdjęcia zabytków     MAPAMAPKA        Zdjęcia zabytków Zdjęcia XXI

Strona główna Strona główna