Francja - Paryż
Sylwester 2000

Zdjęcia II Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia IV

Luwr

Luwr

Wenus z Milo Luwr, to dawny pałac królewski w Paryżu, położony na prawym brzegu Sekwany. Jest to właściwie potężny zespół pałacowo-parkowy składający się z wielu okazałych budynków. Został on wzniesiony na miejscu zamku warownego z XII wieku, którego fragmenty można oglądać w podziemiach. Za panowania Franciszka I zamek został przebudowany na renesansową rezydencję. Następnie był rozbudowywany kolejno na zlecenie Katarzyny Medycejskiej, Henryka IV, Ludwika XIII i Ludwika XIV. Po przeniesieniu dworu do Wersalu, król Ludwik XIV oddał Luwr artystom na potrzeby akademii malarstwa i rzeźby oraz na wystawy malarstwa. W 1793 otwarto centralne muzeum republiki oparte na kolekcjach królów francuskich począwszy od Franciszka I, wzbogacone przez Ludwika XIV i Ludwika XVI Muzeum znacznie poszerzyło swoje zasoby dzięki zdobyczom wojen napoleońskich z różnych krajów europejskich i Egiptu.

Salony Nampolena

W 1981-1993 realizacja projektu Wielkiego Luwru: nad wejściem, na dziedzińcu Napoleona III, zainstalowano szklaną piramidę , która oświetla wielki hall, gdzie znajdują się kasy, szatnie, sklepiki , wejścia do sal muzealnych. Jest to jedno z trzech największych muzeów na świecie. Na spokojna zwiedzenie całości trzeba by poświęcić cały tydzień.

Jadalnia Napoleona

Do szczególnie bogatych działów należą zbiory sztuki starożytnej (np. fragmenty dekoracji Partenonu i świątyni Zeusa w Olimpii, posągi Wenus z Milo i Nike z Samotraki), najpopularniejszy jest dział malarstwa i rysunku, w którym znajdują się dzieła największych artystów wszechczasów - symbolem Luwru jest obraz Leonarda da Vinci - Mona Lisa. Niewątpliwie minusem Luwru jak i wielu zabytków we Francji jest to że żabojady zadufani w sobie i swoim żężącym języku ni uznają języka angielskiego i niestety nie ma tam opisów wielojęzycznych co strasznie utrudnia lawirowanie pomiędzy taką ilością dzieł.

Zdjęcia II Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia IV

Strona główna Strona główna

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć