Grecja
Lipiec 2000

Zdjęcia XVIIIL Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia L
Mistra

Podróż do Mistry była ku naszemu zdziwieniu trudna i męcząca. W Koryncie nikt nie potrafił nam udzielić odpowiedzi jak dojechać do Sparty. Podróż zaczęliśmy wyjściem z kempingu przed godziną 6.00. Po jakimś czasie nadjechał autobus do centrum Koryntu. Ponieważ autobus ten nie jest zsynchronizowany z innymi, odjeżdżającymi z Koryntu, czekaliśmy około 50 minut na kolejny autobus do Argos. W Argos też nie wiedzieli jak dotreć do Sparty, radzili nam jechać do miejscowości Trikala. Tam się okazało że autobusy do sparty stamtąd odjeżdżają, ale nie wiadomo skąd i o której godzinie. Udało nam się znaleźć miejsce, a autobus miał przyjechać za chwilę, chwila ta trwała jednak dwie godziny. W końcu zajechaliśmy do Sparty, a najbliższy odpowiadający nam kemping Mistra, był koło bizantyjskiej Mistry. Kolejnym autobusem dojechaliśmy w końcu na kemping, po uprzednim objechaniu wszystkich wiosek wokół Sparty. Po prostu podróż koszmar. Najgorsza była jednak dezinformacja i STOICKI spokój Greków mówiących że jak autobus przyjedzie to przyjedzie.

Mistrę założyli Frankowie, najpierw powstał tutaj zamek zbudowany przez Gofryda II. W 1262 roku Frankowie zostali wyparci z Mistry przez Bizantyjczyków. Bizantyjczycy stworzyli na południowym Peloponezie despotię Mistry. Była ona ostatnią prowincją Bizancjum i przez wiele lat, kiedy Konstantynopol przeżywał chwilowy upadek, pełniła funkcję stolicy. W następnych dwóch stuleciach Mistra była miejscem, w którym odradzała się władza Bzancjum. Władcy despotii byli przeważnie synami lub braćmi wschodniego cesarza, często następcami tronu. Despotia poddała się Turkom dopiero siedem lat po upadku Konstantynopola.

Potęga polityczna Mistry była dobrym zapleczem do rozwoju sztuki i architektury. W tym okresie powstał sławny Pałac Despotów i liczne kościoły ozdobione fantastycznymi freskami.


Pałac Despotów

Pałac składa się z dwóch skrzydeł, obecnie rekonstruowanych. Budowę skrzydła północno-wschodniego rozpoczęli Frankowie. Budynek północno-zachodni, wzniesiony po 1348 roku, jest rzadkim przykładem bizantyjskiej architektury świeckiej, znajduje się w nim sala tronowa władców z dynastii Kantakuzenów i Paleologów.

Dziedziniec zamku był ośrodkiem życia publicznego, a za czasów tureckich był bazarem.

Zdjęcia XVIIIL Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia L

Strona główna Strona główna

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć