Grecja
Lipiec 2000

Zdjęcia XVIIL Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia IL
Nafplio

Forteca Palamidi

Jest to największy zespół fortyfikacji w Nafplionie i w Grecji. Składa się on z siedmiu samowystarczlnych fortów, nazwanych obecnie imionami greckich herosów. Twierdza nosi imię mitycznego wynalazcy Palamedesa, który miał się tutaj urodzić W XIII wieku p.n.e.

Jest to wielka wenecka cytadela zbudowana w latach 1711-1714. W obrębie murów obronnych znajdują się trzy odrębne Weneckie zamki. Twierdza mogła wytrzymać ogień najcięższej ówczesnej atylerii. Mimo to poddała się ona Turkom w 1715 roku po tygodniowym oblężeniu.

Forteca odegrała ważną rolę w Powstaniu Greckim. Grecki dowódca Kolokotronis, zdobył fortecę po rocznym oblężeniu. Twierdza ta stała się jego więzieniem, do którego trafił decyzją nowego greckiego rządu.

Do Nafplio udaliśmy się by zrobić sobie dzień luzu, oszczędzając się. Niestety najpierw jechaliśmy zagrzanym autobusem, a później się okazało, że aby dojść do twierdzy należało pokonać 899 stopni wspinających się ostro pod górę, niestety w pełnym słońcu. Po zejściu po mniej więcej półtorej godziny na dół mieliśmy nogi jak sprężynki i od razu rzuciliśmy się do automatu z napojami ustawionemu dokładnie przy wejściu na górę. Twierdza jest imponująca i roztaczaja się z niej cudowny widok na całą okolicę.

Zdjęcia XVIIL Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia IL

Strona główna Strona główna

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć