Czechy
Maj 2000
Zdjęcia XV Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia XVII

Praga - Troja

Troja jest jednym z najwspanialszych pałaców letnich Pragi, zbudowany w końcu XVII wieku przez Jean-Baptiste Matheya dla hrabiego Sternberga należącego do znamienitego arystokratycznego czeskiego rodu.

Pałac Troja

Pałac położony jest u podnóża wzgórz nad Wełtawą, obok ZOO, wzorowany jest na klasycznej willi włoskiej, z ogrodem w stylu francuskim. Muszę przyznać że jest to jeden z większych ogrodów w stylu francuskim jakie ogladalem do tej pory, przynajmniej w tej części Europy. Pałac słynie ze sławnych wnętrz ozdobionych freskami. Obiekt jest po konserwacji, w bardzo dobrym stanie, obecnie znajduje się w nim kolekcja sztuki XIX wieku.

Pałac Troja

Schody od strony ogrodu - Dwaj synowie Ziemi dekorujący monumentalne zewnętrzne schody od strony ogrodu(1685 - 1703) należą do grupy rzeźb, przedstawiających walkę bogów olimpijskich z tytanami. Są dziełem Johanna Georga Heermanna i jego bratanka Paula.

Schody od strony ogrodu

W celu zrealizowania projektu Jean-Baptiste Matheya, wyrównano schodzące w dół winnice, wydrążono zbocza i usypano tarasy. Był to pierwszy w Czechach barokowy, regularny ogród w stylu francuskim.

cz17a.jpg - 29632 Bytes

Hania z aparatem nieco już zmęczona i głodna przemierzała ogrody pałacowe. Było bardzo ciepło ale ona uparcie upierała się że jej jest zimno.

cz38a.jpg - 18745 Bytes

Zdjęcia XV Zdjęcia zabytków                Zdjęcia zabytków Zdjęcia XVII

Strona główna Strona główna