ROGALIN
powiat poznański


Położenie. Wieś położona około 20 kilometrów na południe od Poznania.

Historia. W latach 1768-1939 posiadłość należała do Raczyńskich. W roku 1768 dobra zakupił Kazimierz Raczyński, starosta generalny Wielkopolski i marszałek koronny. W 1991 Edward Bernard Raczyński,emigracyjny prezydent Rzeczpospolitej zapisał wszystkie dobra rogalińskie na rzecz narodu polskiego utworzył Fundację im. Rodziny Raczyńskich.

Budowa i wyposażenie. Zespół pałacowy, jeden z najwspanialszych i największych w Wielkopolsce składa się z pałacu połączonego galeriami z dwiema oficynami, dziedzińca honorowego, wozowni, stajni, budynku ujeżdżalni, dziedzińca gospodarczego, galerii rogalińskiej, oraz kaplicy. Pałac barokowo-klasycystyczny był budowany etapami. Budowę rozpoczęto w latach 1768-1776 za czasów Kazimierza Raczyńskiego, prace przy pałacu trwały aż do roku 1815. Pierwotny projekt pałacu przypisuje się Janowi Fryderykowi Knobel, Dominikowi Merliniemu i Janowi Chrystianowi Kamsetzer. W 1774-76 powstał piętrowy korpus główny rozbudowany po 1784 roku w duchu klasycysyzmu. Oficyny zostały połączone z pałacem półkolistymi galeriami. Budynek ujeżdżalni wzniesiono około roku 1820. Stajnia i wozownia pochodzą z okresu 1768-1776. Galeria rogalińska znajduje się w budynku zbudowanym w latach 1910-12, znajdują się tu liczne dzieła sztuki takich artystów jak Paul Delarochee, Claud Monet, Jan Matejka, Jacek Malczewski. W muzeum mieszczącym się w pałacu znajdują się tu liczne dzieła sztuki takich artystów jak Bacciarelli, Canovy, Thorwaldsena.
Kaplica zbudowana została w latach 1817-20 w stylu neoklasycystycznym i jest kopią rzymskiej świątyni Maison Carree w Nimes.

Park. Park o łącznej powierzchni 37 ha, składa się z parku francuskiego i angielskiego, krajobrazowego. Park założony w drugiej połowie XVIII wieku. Park francuski znajduje się przy pałacu. W rozległym parku angielskim znajdują się trzy potężne sławne dęby: "Lech", "Czech" i "Rus" o obwodach 9,3 m, 6,7 m i 6,2 m.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura. "155xWielkoplska"


Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna