GRYŻYNA
powiat kościański


Gryzyna - dwór

Położenie.

Historia. Wieś w latach 1296-1512 w rękach Borków, rodu z Pomorza, którzy przyjeli nazwisko Gryżyńskich.Następnie właścicielami wsi byli: Gostyńscy, Staręścy, Gołutowscy, Mąkowscy. Od 1713 roku właścicielami są Zakrzewscy: Wacław i Karol. Od 1786 roku właścicielami byli Wierusz-Kowalscy, a w latach 1835-1939 rodzina Lossowów. Dwór powstał pierwotnie w XVI wieku, w XVII i na początku XVIII wieku zrujnowany. Odbudowany przez Zakrzewskich. W 1793 roku na miejscu dworu drewnianego powstaje murowany dla Wiktora Wierusz-Kowalskiego.

Budowa i wyposażenie. Dwór pochodzący z XVIII wieku. Dwór murowany, otynkowany, zbudowany na planie prostokąta. Dwukondygnacyjny budynek frontem zwrócony jest na północ. Dach mansardowy z naczółkami. Na osi fasady frontowej znajduje się 3-osiowa piętrowa wystawka z trójkątnym przyczółkiem. Obecnie na frontowej , północnej fasadzie znajduje się dobudowany przed głównym wejściem ganek z balkonem, ozdobiony pilastrami, a do wschodniej i zachodniej ściany dworu przylegają dwie niewielkie parterowe, dwuosiowe dobudówki z płaskim dachem. Zarówno ganek jak i dobudówki pochodzą z XIX wieku.

Park. Park krajobrazowy o powierzchni 1,06 ha. Zachowane stare okazy drzew, a przy zachodnim narożniku dworu w odległości 2 metrów rośnie piękny okaz lipy drobnolistnej.

Linki "Dwory Polskie w Wielkiem Księstwie Poznańskiem" Leonarda Durczykiewicza

Literatura. "Zabytki ziemi kościańskiej - Gryżyna" Anna Ziołek.

Gryzyna - dwór Gryzyna - dwór

Internetowy Bank Zjęć.
Potrzebujesz zdjęć do publikacji? Kup zdjęcie w serwisie: Photomarket.pl - bank zdjęć

Strona główna