Ptaki w Biblii

Ptaki zostały stworzone przez Pana Boga piątego dnia, jako pierwsze stworzenia zasiedlające lądy " Niechaj się zaroją wody od istot żywych, a ptactwo niechaj lata nad ziemią, pod sklepieniem niebieskim" (Rdz 1,20). Są tymi stworzeniami, które w Piśmie Świętym pojawiają się bardzo często. Samo słowo "ptak" w Nowym Testamencie występuje prawie dwadzieścia razy. W całym Piśmie Świętym znajdziemy nazwy prawie trzydziestu rodzajów i gatunków ptaków. Największą grupę gatunków wymienia Księga Kapłańska w rozdziale Zwierzęta czyste i nieczyste "Spośród ptaków będziecie mieli w obrzydzeniu i nie będziecie jedli, bo są obrzydliwością, następujące: orzeł, sęp czarny, orzeł morski, wszelkie gatunki kani i sokołów, wszelkie gatunki kurków, struś, sowa, mewa, wszelkie gatunki jastrzębi, puszczyk, kormoran, ibis, łabędź, pelikan, ścierwik* , bocian, wszelkie gatunki czapli, dudek...."(Kpł 11,13-19). Większość tych ptaków to gatunki mięso- albo rybożerne i z tych też względów przypuszczalnie znalazły się na tej liście. Dzisiaj ludzie również rzadko jedzą gatunki drapieżne zwierząt, z wyjątkiem może drapieżnych ryb. Do tego zestawienia gatunków nie pasuje dudek, który nie jest drapieżnikiem, ale został wymieniony na tej liście przypuszczalnie ze względu na bardzo nieprzyjemny zapach, jaki wydzielają młode ptaki w gniazdach i z tego powodu nie był zalecany do jedzenia.

W Starym Testamencie, w niektórych wydarzeniach, ptaki odgrywały bardzo ważną rolę, na przykład wypuszczenie z arki, przez Noego najpierw kruka, a następnie gołębicy w celu sprawdzenia czy wody potopu już opadły: "...znów wypuścił z arki gołębicę i ta wróciła do niego pod wieczór, niosąc w dziobie świeży listek z drzewa oliwnego" (Rdz 8,10-11). Drugim przykładem mogą być przepiórki, które zesłał Pan Bóg Izraelitom błądzącym po pustyni jako pokarm " O zmierzchu będziecie jeść mięso, a rano nasycicie się chlebem. Poznacie wtedy, że Ja, Pan, jestem waszym Bogiem. Rzeczywiście wieczorem przyleciały przepiórki...."(Wj 16,12-13). Kolejny więc raz ptaki były narzędziem w rękach Boga przynoszącym człowiekowi wymierną pomoc.

Również w Nowym Testamencie ptaki występują często. Już wkrótce po narodzeniu Pana Jezusa, w trakcie ofiarowania w świątyni wymienione są ptaki jako przedmioty ofiary: "Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic lub dwa młode gołębie..." (Łk 2,24).

Ptaki pojawiają się także, jako przykłady w nauczaniu Pana Jezusa: "Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją, nie żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi"(Mt 6,26), "Oto siewca wyszedł siać. A gdy siał, jedno padło na drogę; przyleciały ptaki i wydziobały je" (Mk 4,4), "Podobne jest do ziarnka gorczycy, które ktoś wziął i posadził w swoim ogrodzie. Wyrosło i stało się wielkim drzewem, tak że ptaki powietrzne gnieździły się na jego gałęziach" (Łk 13,19). Posługiwanie się tego typu przykładami świadczyć może, że nie tylko Pan Jezus znał ptaki i ich zachowania, ale również jego słuchacze znali dobrze te stworzenia.

Wśród ptaków występujących w Biblii szczególną role odgrywa gołąb. Gołąb jest w Piśmie Świętym swego rodzaju symbolem czystości "Oto Ja was posyłam jak owce między wilki. Bądźcie roztropni jak węże, a nieskazitelni jaki gołębie!" (Mt 10,16). Również w postaci gołębicy zstąpił Pan Bóg w Osobie Ducha Świętego, wkrótce po chrzcie Pana Jezusa: "A oto otworzyły mu się niebiosa i ujrzał Ducha Bożego zstępującego jako gołębicę i przychodzącego na Niego" (Mt 3,16). Do dzisiaj często Duch Święty przedstawiany jest w postaci gołębicy.

Pan Bóg z całą pewnością kocha cały stworzony przez siebie świat. Jednak te powyższe przykłady świadczyć mogą o tym, że jakąś szczególną sympatią darzy On te swoje latające stworzenia. Człowiek od zarania dziejów chyba intuicyjnie wyczuwa te sympatie Boga do latających stworzeń, skoro w swojej wyobraźni istoty niebieskie, jakimi są anioły, obdarza skrzydłami.

Marian Giertych

* poprawna nazwa polska to ścierwnik

Wszystkie cytaty zaczerpnięte są z Biblii Tysiąclecia.

 

 

POWRÓT DO STRONY GŁOWNEJ